Home / News / News Releases / Business Council of Alabama Releases First Round of 2014 Endorsements

Business Council of Alabama Releases First Round of 2014 Endorsements

For Immediate Release: March 19, 2014

 

MONTGOMERY – ProgressPAC, the political arm of the Business Council of Alabama, today announced the first round of endorsements for the 2014 campaign cycle during a board of directors meeting in Montgomery.  Under consideration were candidates for constitutional offices, legislative seats, the State Board of Education and congressional offices.  The ProgressPAC board had previously endorsed statewide judicial candidates during their August 2013 meeting in Point Clear.

 “We have a tremendous first round of pro-business candidates we will be supporting as we move into the 2014 election cycle,” said ProgressPAC chairman Marty Abroms, a Florence accountant with the firm of Abroms and Associates.  “We look forward to working with these and other candidates as we consider additional endorsements in the weeks to come.”

 

2014 ProgressPAC-Endorsed Candidates

Constitutional Officers

Governor – Robert Bentley

Lt. Gov. – Kay Ivey

Attorney General – Luther Strange

Ag. Commissioner – John McMillan

Treasurer – Young Boozer

Auditor – Adam Thompson

Secretary of State – John Merrill


Senate Candidates

Senate District 2         Bill Holtzclaw

Senate District 3         Arthur Orr

Senate District 4         Paul Bussman

Senate District 5         Greg Reed

Senate District 8         Steve Livingston

Senate District 9         Clay Scofield

Senate District 10       Phil Williams

Senate District 12       Del Marsh

Senate District 13       Gerald Dial

Senate District 14       Cam Ward

Senate District 15       Slade Blackwell

Senate District 16       Jabo Waggoner

Senate District 21       Gerald Allen

Senate District 25       Dick Brewbaker

Senate District 27       Tom Whatley

Senate District 29       Melinda McClendon

Senate District 30       Clyde Chambliss

Senate District 31       Jimmy Holley

Senate District 32       Trip Pittman

Senate District 34       Rusty Glover

Senate District 35       Bill Hightower


State Board of Education

District 2 – Barry Sadler

District 6 – Cynthia McCarty

District 8 – Mary Scott Hunter


House Candidates

House District 2         Lynn Greer

House District 4         Micky Hammon

House District 5         Dan Williams

House District 6         Phil Williams

House District 7         Ken Johnson

House District 8         Terri Collins

House District 9         Ed Henry

House District 10       Mike Ball

House District 11       Randall Shedd

House District 12       Mac Buttram

House District 13       Bill Roberts

House District 14       Richard Baughn

House District 15       Allen Farley

House District 16       Kyle South

House District 17       Mike Millican

House District 20       Howard Sanderford

House District 21       Jim Patterson

House District 22       Wayne Johnson

House District 24       Nathaniel Ledbetter

House District 25       Mac McCutcheon

House District 26       Kerry Rich

House District 27       Will Ainsworth

House District 30       Mack Butler

House District 31       Mike Holmes

House District 34       David Standridge

House District 35       Steve Dean

House District 36       Randy Wood

House District 38       Randy Price

House District 40       K.L. Brown

House District 41       Mike Hill

House District 42       Kurt Wallace

House District 44       Danny Garrett

House District 45       Dickie Drake

House District 47       Jack Williams

House District 48       Jim Carns

House District 49       April Weaver

House District 51       Allen Treadaway

House District 55       Rod Scott

House District 58       Oliver Robinson

House District 61       Alan Harper

House District 62       Rich Wingo

House District 63       Bill Poole

House District 64       Harry Shiver

House District 65       Elaine Beech

House District 66       Alan Baker

House District 71       AJ McCampbell

House District 73       Matt Fridy

House District 74       Dimitri Polizos

House District 75       Reed Ingram

House District 79       Mike Hubbard

House District 80       Lesley Vance

House District 81       Mark Tuggle

House District 82       Pebblin Warren

House District 86       Paul Lee

House District 87       Donnie Chesteen

House District 88       Paul Beckman

House District 89       Alan Boothe

House District 90       Charles Newton

House District 91       Barry Moore

House District 92       Mike Jones

House District 93       Steve Clouse

House District 94       Joe Faust

House District 95       Steve McMillan

House District 96       Randy Davis

House District 97       Adline Clarke

House District 99       James Buskey

House District 100     Victor Gaston

House District 101     Chris Pringle

House District 102     Jack Williams

House District 104     Margie Wilcox

House District 105     David Sessions

  

*Congressional Candidates

U.S. Senate – Jeff Sessions

First District – Bradley Byrne

Second District – Martha Roby

Third District – Mike Rogers

Fourth District – Robert Aderholt

Fifth District – Mo Brooks

Seventh District – Terri Sewell

*BCA endorsed candidates

 

Contact: Nancy Wall Hewston (334) 834-6000
 

The Business Council of Alabama is Alabama’s foremost voice for business. The BCA is a non-partisan statewide business association representing the interests and concerns of nearly one million working Alabamians through its member companies and its partnership with the Chamber of Commerce Association of Alabama.  BCA is Alabama’s exclusive affiliate to the U.S. Chamber of Commerce and the National Association of Manufacturers.

###

About Nancy Hewston

Nancy Hewston
Vice President of Communications, Strategic Information and Federal Affairs
334-240-8725 | Fax: 334-241-5984
Email Nancy Wall Hewston

Check Also

BCA, ATN Announce Manufacturers of the Year for 2017

FOR IMMEDIATE RELEASE: April 20, 2017 MONTGOMERY, Ala. – The Business Council of Alabama and …